Základní škola s rozšířenou výukou jazyků, Komenského náměstí 91, Mladá Boleslav

Vnitřní řád školní družiny

Vnitřní řád školní družiny

Vnitřní řád školní družiny 2024/2025

 

Základní škola Mladá Boleslav, Komenského náměstí 91, příspěvková organizace

Vypracovala:                          Jaroslava Špringlová

Schválil:                                  Mgr. Bc. Matěj Povšík, ředitel školy

Platí:                                       od 1. 9. 2024

 

Obecná ustanovení

Na základě ustanovení zákona č.561/2004 Sb. o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) v platném znění je vydán tento Vnitřní řád školní družiny. Řád je závazný pro všechny pedagogické pracovníky a má informativní funkci pro rodiče. Prokazatelné seznámení rodičů s tímto řádem provede vychovatelka školní družiny při zápisu dětí do školní družiny.

Školní družina se ve své činnosti řídí zejména prováděcím předpisem ke školskému zákonu – vyhláškou č.111/2022 Sb. "v plném znění" o zájmovém vzdělávání. Při zápisu do školní družiny jsou zákonní zástupci žáka povinní seznámit se s řádem školní družiny, který je součástí přihlašovacího lístku.

 

Přihlašování a odhlašování

 Kritéria pro přijetí žáka do ŠD

  • Ročník žáka, přičemž nižší ročníky mají přednost
  • Dojíždění žáka z místa trvalého pobytu
  • Zaměstnanost obou rodičů
  • Platová morálka rodičů
  • Datum narození žáka v případě rovnosti bodů

 

O přijímání žáků do školní družiny rozhoduje ředitel školy.

Předávání informací rodičům (přihlašování a odhlašování žáků do školní družiny) zajišťuje vychovatelka příslušného oddělení. Do školní družiny se žáci přihlašují písemně v prvním týdnu školního roku a je nutné mít uhrazeno stravování ve školní jídelně. Při nástupu žáka do školní družiny předají rodiče vychovatelce řádně vyplněný ZÁPISNÍ LÍSTEK.

 

Zápisní lístek obsahuje:

  • Jméno a příjmení
  • Adresa bydliště
  • Škola a třída
  • Upozornění na zdravotní problémy žáka
  • Jméno a příjmení zákonných zástupců
  • Telefonní spojení (zákonných zástupců)
  • Záznamy o uvolnění dítěte ze školní družiny.
  • Vnitřní řád školní družiny

 

- Docházka přihlášených žáků je povinná, každou nepřítomnost je nutno řádně omluvit písemnou formou.

- Rodiče žáka přihlášeného k pravidelné docházce do školní družiny sdělí rozsah docházky a způsob odchodu žáka družiny, tyto údaje jsou zaznamenány na přihlašovacím lístku žáka.

- Odchylky od docházky žáka, nebo pokud má žák odejít ze školní družiny jinak, než je obvyklé a je uvedeno na přihlašovacím lístku, sdělí rodiče družině vždy písemně.

- Rodiče nahlásí ve školní družině každou změnu u výše uvedených údajů (zejména místo trvalého pobytu, změny ve zdravotním stavu a telefon.)

- Informace o dětech jsou výhradně využívány pouze pro vnitřní potřebu školy, oprávněné orgány státní správy a samosprávy a pro potřebu uplatnění zákona
č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím.


Provoz školní družiny

Provoz školní družiny je pondělí až pátek od 6:00 do začátku vyučování a od konce vyučování do 17:00.

Žáky 1. tříd si vychovatelky přebírají již po 3. vyučovací hodině a jako asistentky pomáhají třídní učitelce. Vyzvedávání dětí je možno v těchto intervalech: po vyučování, po obědě a dále 13:45 – 13:55 a po 15. hodině kdykoli. Žáci 3. a vyšších tříd přicházejí do svých oddělení samostatně a jsou povinni se nahlásit své vychovatelce. Žáky do ranní družiny předává zákonný zástupce nebo žák přichází samostatně.

Po skončení vyučování předá učitelka žáky vychovatelce a nahlásí jakoukoliv změnu ve svém rozvrhu. V případě, že si žáka nikdo nevyzvedne a rodiče nejsou dostupní ani po telefonu, vychovatelka uvědomí ředitele školy a poté kontaktuje OSPOD.
O kontaktování zástupce obecního úřadu pořídí pedagogický pracovník záznam.

V případě opakovaného vyzvedávání žáka po ukončení provozní doby ŠD, bude tato skutečnost oznámena oddělení sociálně právní ochrany dětí a v případě, a že nedojde k nápravě, bude tato skutečnost považována za porušení školního řádu a dle platných předpisů může dojít i k ukončení docházky žáka do školní družiny.

Práci ve školní družině koordinuje vychovatelka, provádí plánování hlavních akcí ve spolupráci s pedagogy, řídí se platným ŠVP, kontroluje jeho plnění, vede povinnou dokumentaci, předává informace zákonným zástupcům, vyřizuje podměty
a připomínky.

Školní družina využívá všechny prostory školy, a v příznivém počasí park a okolí školy.

V případě, že rodiče žáka odeberou ze ŠD (lékař, sportovní aktivity, zájmové kroužky a jiné) zpět do ŠD se žák již nevrací.

 

 Práva a povinnosti žáků

- právo účastnit se zájmového vzdělávání ve školní družině

- právo na ochranu před fyzickým a psychickým násilím

- právo na respektování jejich soukromí i soukromí života jejich rodiny

- právo na ochranu před informacemi, které by ohrožovaly jejich mravní a rozumovou výchovu

- účastník má právo využívat vybavení školní družiny a pomůcek

- právo na všestranný rozvoj osobnosti

- právo na volný čas a odpočinek

- právo na zdravé životní prostředí

- povinnost – nesmí opouštět školní družinu bez vědomí vychovatelek

- povinnost řádně docházet do školní družiny

- povinnost dodržovat Řád ŠD, vnitřní řád školní družiny, školní řád, řád školní jídelny, dále předpisy a pokyny školy k ochraně zdraví a bezpečnosti, s nimiž byli seznámeni

- udržovat pořádek v prostorách školní družiny, v šatnách

- chránit a úmyslně nepoškozovat školní majetek, vybavení školní družiny

- chránit zdraví své i ostatních účastníků

- komunikovat se všemi dospělými, se kterými přijdou do styku, slušnou formou

- Pokud žák soustavně porušuje školní řád a činnost školní družiny, může být rozhodnutím ředitele školy z družiny vyloučen.

 

Práva a povinnosti zákonných zástupců

- právo na informace o průběhu a výsledcích vzdělávání a výchovy svého dítěte (účastníka zájmového vzdělávání)

- právo na informace o chování účastníka ve školní družině

- na ochranu informací o účastníkovi, které jsou ve školní dokumentaci

- povinnost dbát na řádné docházení účastníka do školní družiny, řádně vyplnit Zápisní lístek

- povinnost informovat vychovatelku o změně zdravotní způsobilosti, zdravotních obtíží

- povinnost informovat vychovatelku o změně osobních údajů dítěte

- dokládat písemnou formou změny odchodů ze školní družiny

- na vyzvání se dostavit k projednání závažných problémů účastníka

 

Vzájemný vztah účastníků se zaměstnanci školy

- Účastníci jsou během pobytu ve školní družině povinni respektovat jakéhokoliv zaměstnance školy.

- Všichni účastníci vzdělávacího procesu (žáci, pedagogičtí pracovníci, ostatní zaměstnanci školy i zákonní zástupci žáků) mají právo na respekt a slušné chování druhé strany a povinnost při jednání dodržovat vnitřní řád školní družiny a další předpisy, které se vztahují ke vzdělávacímu procesu.

- Všichni účastníci a zaměstnanci školy dbají na dodržování základních společenských pravidel a pravidel slušného chování a dbají na udržování pořádku a čistoty ve všech prostorách školy.

- Pedagogičtí pracovníci školy vydávají účastníkům a zákonným zástupcům pouze takové pokyny, které bezprostředně souvisejí s plněním školního vzdělávacího programu, školního řádu a dalších nezbytných organizačních opatření.

- Všichni zaměstnanci školy chrání účastníky před všemi formami špatného zacházení. Dbají, aby účastníci nepřicházeli do styku s materiály a informacemi pro ně nevhodnými. Nevměšují se do soukromí účastníků. Zjistí-li skutečnosti podle
§ 6 Zákona č.359/1999 Sb. (např. neplnění povinností plynoucích z rodičovské zodpovědnosti, zneužívání práva rodiče, zahálčivý nebo nemravný život,…) jsou povinni tyto skutečnosti oznámit příslušným orgánům.

Vzájemný vztah zákonných zástupců se zaměstnanci školy

- Zákonní zástupci a pedagogičtí pracovníci se vzájemně podporují a spolupracují na výchově a vzdělávání účastníků. Případné spory a konflikty řeší věcně, bez emocí. V případě potřeby vyhledají pomoc při řešení sporu u vedení školy.

- K elektronické komunikaci mezi pedagogy a zákonným zástupci slouží e-maily a telefonický kontakt.

- Konkrétní pravidla této komunikace si nastaví se zákonnými zástupci jednotlivé vychovatelky, přičemž ale platí některé obecné zásady:

  • na e-mail od zákonných zástupců reaguje pedagogický pracovník v dny školního vyučování nejpozději do 48  hodin (reakce může být také jen upozornění, že k vyřízení dotazu či žádosti potřebuje učitel více času),
  • pracovní e-mailová adresa na všechny pedagogické pracovníky školy je ve formátu jmeno.prijmeni@2zsmb.cz,
  • telefonicky lze pedagogické pracovníky kontaktovat prostřednictvím telefonních kontaktů, které jsou k dispozici na webových stránkách školy v sekci Školní družina.

 

Podmínky zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví žáků a jejich ochrana před rizikovými projevy chování a před projevy diskriminace, nepřátelství nebo násilí

 

  • Ve družině i mimo družinu musí účastníci dodržovat pravidla hygieny, bezpečnosti a protipožární ochrany, se kterými jsou pravidelně seznamováni. Musí chránit zdraví své, svých spoluúčastníků i všech zaměstnanců školy. 
  • Dojde-li během pobytu účastníka v družině nebo během jeho účasti na družinové akci k úrazu, je účastník povinen tuto skutečnost bezodkladně hlásit vychovatelce případně jinému zaměstnanci školy. 
  • Účastníci mají zakázáno vyklánět se z oken budovy, sedět na parapetech nebo vyhazovat předměty z oken.
  • Účastníkům je zakázáno přinášet do družiny nebo na družinové akce alkohol, omamné a jedovaté látky, cigarety včetně elektronických a používat je, dále věci, které by mohly ohrozit zdraví, způsobit úraz nebo ohrozit mravní výchovu (např. zbraně, pyrotechniku, nevhodné časopisy a nahrávky). Pokud účastník zjistí, že jeho spoluúčastník nosí do družiny jakékoliv návykové látky, musí toto neprodleně oznámit vychovatelce nebo jinému pracovníkovi školy.
  • V případě podezření na zneužití návykových látek u účastníka (alkohol, omamné a jedovaté látky) informuje vedoucí vychovatelka neprodleně zákonné zástupce účastníka a doporučí jim další postup.
  • Účastníkům je zakázáno manipulovat s elektrickými spotřebiči, vypínači a elektrickým zařízením bez dohledu zaměstnance školy. Za elektrické zařízení se považuje také nabíječka mobilního telefonu. 
  • Při přesunech se účastníci v prostorách družiny pohybují opatrně a chovají se ohleduplně k ostatním osobám. Po chodbách, schodištích a v učebnách je zakázáno běhat. Při přesunech mimo budovu školy účastníci dbají pokynů vychovatelky. 
  • Všichni účastníci, jejich zákonní zástupci a pracovníci školy jsou povinni aktivně se podílet na zamezení výskytu šikany, vandalismu, brutality, rasismu, kriminality, nepřátelství nebo násilí. Při každém zjištění těchto jevů nebo podezření na ně jsou povinni okamžitě informovat vedoucí vychovatelku, třídního učitele, výchovnou poradkyni a vedení školy a případné oběti poskytnout podle svých možností a schopností náležitou ochranu. Závažné případy jsou postoupeny orgánům činným v trestním řízení. 
  • V případě, kdy se škola o takovém chování dozví, bude tuto skutečnost hlásit zákonnému zástupci (§ 7, odst. 1 zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně právní ochraně). Škola je nucena splnit zákonnou ohlašovací povinnost vůči orgánům sociálně-právní ochrany (§ 10 odst. 4 téhož zákona).

Projevy šikanování mezi účastníky a vůči zaměstnancům, tj. násilí, omezování osobní svobody, ponižování, vulgárnost apod., kterých by se dopouštěli jednotliví účastníci nebo skupiny účastníků vůči jiným účastníkům nebo skupinám (zejména v situacích, kdy jsou takto postiženi účastníci mladší a slabší), jsou v prostorách školy a při školních akcích přísně zakázány a jsou považovány za hrubý přestupek proti školnímu řádu. Podle okolností ředitel školy uváží možnost dalšího postihu účastníků, kteří tento zákaz přestoupí, a bude o svých zjištěních informovat jejich zákonné zástupce a příslušné orgány veřejné moci (§ 31 školského zákona). Ochrana před sociálně patologickými jevy, projevy diskriminace, nepřátelství nebo násilí je zakomponována do výchovné a vzdělávací činnosti školy, koordinovaně rozvíjena metodičkou prevence, výchovnou poradkyní a školní psycholožkou.

 

Zacházení s majetkem školy

Žáci jsou vychovatelkou a zaměstnanci školy vedeny k ochraně majetku školy.
V případě poškozování majetku bude tato záležitost projednána s rodiči (zákonnými zástupci dítěte) a požadována oprava v co nejkratším termínu, nebo náhrada škody.

 

Úplata za školní družinu

Poplatek činí 3 000 Kč za celý školní rok. Úhrada se provádí jednorázovým převodním příkazem na číslo účtu 51-6902340247/0100, v kolonce „Zpráva pro příjemce“ uveďte celé jméno žáka a variabilní symbol 6024.

Matěj Povšík | | Přečteno 3531x

Kontakt

326 321 794
info@2zsmb.cz

Kalendář akcí